o firmie

historia

Piekarnia Wawerska to firma rodzinna istniejąca od czterech pokoleń. Historia sięga I Wojny Światowej tj. 1918 roku. W tym roku najstarszy z rodu Stanisław uzyskał dyplom mistrzowski i rozpoczął własną działalność gospodarczą (w różnych formach spółek pracowniczych).

historyczne zdjęcie
"Starsi" cechu z lat 1942-1944.
Górny rząd skrajne lewo Stanisław Błaszczak.
historyczne zdjęcie 2
spotkanie wigilijne cechu z lat 1946 rok.

W latach 20-tych otworzył piekarnię w Starej Miłośnie, którą prowadził do 1938 roku pod nazwą Piekarnia Polska. W tym roku została wybudowana i uruchomiona przez Stanisława i jego syna Mieczysława, piekarnia w Wawrze – największa wówczas na Pradze. Tak powstała Piekarnia Wawerska.

Wybuch II Wojny Światowej w 1939 roku rozdzielił piekarnię na prawie 50 lat od jej prawowitych właścicieli. W czasie okupacji w zakładzie piekli Niemcy, a od 1944 Rosjanie. Po wojnie piekarnię bezprawnie upaństwowiono a właścicieli eksmitowano. Na skutek czego Mieczysław i Stanisław Błaszczak przenieśli firmę do Sulejówka. Dopiero po czterdziestu latach w 1989 roku całkowicie zdewastowany zakład został odzyskany przez Mieczysława i jego synów. 

zdjęcie historyczne
Przekazanie pieniędzy (zbiórka całego cechu piekarzy z Warszawy) na samolot dla Wojska Polskiego okolice 1938 roku.
mistrzowie cechu piekarzy powiatu warszawskiego 1939
Zestawienie członków cechu na rok 1939.

Piekarnia Wawerska wznowiła swoją działalność pod zarządem młodszych członków rodziny Marka i Arkadiusza. Od 2000 roku firma rozszerzyła swoją działalność o sieć sklepów firmowych. W tym roku firma również wprowadziła do swojego asortymentu wyroby cukiernicze.

Piekarnia Wawerska od samego początku była własnością rodzinny Błaszczaków a w ostatnim czasie dołączył do niej najmłodszy z rodu Tomasz Błaszczak, dzięki czemu nasza piekarnia jako jedyna z niewielu w Warszawie może się poszczycić czteropokoleniową tradycją rodzinną.

mistrzowie cechu piekarzy powiatu Warszawskiego 1941
Zestawienie członków cechu na rok 1941.

dyplomy