Za chleby pszenne uznajemy te produkty, które zawierają przynajmniej 90% mąki pszennej i są wytwarzane z udziałem podmłody pszennej i/lub kwasu pszennego. Kwas pszenny powstaje identycznie jak kwas żytni z tą różnicą, że jest on mniej kwaśny, dlatego produkty z jego dodatkiem są mniej wytrawne w smaku. Początki kwasów pszennych sięgają starożytnego Egiptu, choć za kraj pochodzenia ich współczesnej postaci uznaje się Włochy oraz Francję.
Podmłoda pszenna to w dużym uproszczeniu rozczyn drożdżowy znany nam z domowych wypieków. Wytwarzanie jej ma na celu umożliwienie rozmnażania się drożdżom, które dzięki zmianom aparatu enzymatycznego odpowiadają za rozkładanie skrobi zawartej w mące. W zamian uzyskujemy niepowtarzalny aromat dzięki czemu pieczywo z zastosowaniem podmłód pszennych cechuje bogatszy smak.
„Najcenniejszą” z mąk pszennych jest mąka z pełnego przemiału tj. mąka graham. Za jej pomysłodawcę uznaje się Sylwestra Grahama, amerykańskiego pastora, który poszukiwał najbardziej optymalnego pożywienia dla swoich wiernych. Zawiera ona najwięcej błonnika, witamin oraz soli mineralnym spośród wszystkich mąk pszennych. Ponadto wymaga ona wielogodzinnej fermentacji, aby móc otrzymać pełnowartościowy chleb, który nie będzie się kruszył.