W sieci bardzo często spotykamy się z nazwami chlebów takimi jak wieloziarnisty, pełnoziarnisty czy czysto ziarnisty. Na pierwszy rzut oka może nam się wydawać, że mówimy o tym samym produkcie, ale w rzeczywistości jest inaczej. Z tego względu postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu.
Pod nazwą chleb pełnoziarnisty kryje się pieczywo wytwarzane z mąki typu żytnia razowa czy pszennej graham. Powstają one poprzez zmielenie całego ziarna (oprócz zarodka) a nie tylko jego frakcji. Taki typ mąki zawiera najwięcej soli mineralnych oraz błonnika z tego względu są one uznawane za najzdrowsze. Z drugiej strony wymagają od piekarza dużego doświadczenia przy obróbce aby uzyskać smaczny i zdrowy chleb.
Chleb wieloziarnisty jest to nazwa własna, pod którą nie kryje się konkretny gatunek chleba (nie ma dla niego określonej normy branżowej). W naszym przypadku jest to chleb pszenno-żytni wytwarzany na naturalnym kwasie żytnim. Swoją nazwę zawdzięcza dodatkowi mieszanki 5 ziaren, stąd nazwa chleb wieloziarnisty. Wielokrotnie chleb wieloziarnisty jest uznawany przez naszych Klientów jako chleb pełnoziarnisty (czyli wytworzony z mąki z pełnego przemiału), jednakże należy pamiętać, że są to dwa różne gatunki pieczywa.
Na rynku piekarniczym przez pewien czas był dostępny również Chleb Czysto Ziarnisty. Była to mieszanina samych ziaren łączonych błonnikiem. Zawierał on sporo substancji balastowych oraz cechował go niski współczynnik IG. Według prawa polskiego nie powinien nazywać się on chlebem ani bochenkiem ponieważ nie zawierał w swoim składzie mąki, a te nazwy są zarezerwowane wyłącznie dla wyrobów mącznych. Reasumując , jest on również często mylony przez Klientów z chlebem pełnoziarnistym choć nie mają one ze sobą nic wspólnego